Work&Travel: časť 3. – Mám strach. Nájdem si prácu?

Čaká ťa dlhý let. Nezabúdaj však, že pri takýchto letoch je väčšinou alkohol zadarmo 😉

 

Ísť sám do Ameriky, za “Veľkú mláku”, nie je len tak. Nervozitu a stiahnutý žalúdok som mala každý jeden rok pred odchodom. Napriek tomu bola vždy o niečo menšia a postupne nad nepríjemným pocitom vyhrával pocit radosti. Už som totižto vedela, že ma čaká veľa skvelých zážitkov, zaujímavých ľudí. Ale aj mnoho vyčerpávajúcich dní v práci. Na tie si však zvyknete do mesiaca. Zvyknete znamená, že nič už nebudete tak riešiť a nahnevaný zákazník pre vás bude bude iba ďalšou malou nepríjemnosťou. Zapnúť mód pokojného flegmatika sa pred odchodom oplatí trénovať 😉

Najviac stresu som, samozrejme, cítila prvýkrát, ale dôvodom boli aj nekonečné dokumenty potrebné pre prácu plavčíčky. A formulár k získaniu víz? Myslím, že na ten by som mala nervy aj po desiaty raz. Našťastie som mala zabezpečenú prácu, bývanie a odvoz z letiska. Mala som pocit, že viac nepotrebujem a to ma upokojovalo.

Bývať so štyrmi chalanmi sa veru neoplatí 🙁

Druhý rok som však zistila, že občas je lepšie nájsť si prácu aj ubytovanie sama. Povedala som si, že to nemôže byť až taká veda a zaplatila si iba základné služby od agentúry. V tomto prípade ten flegmatický mód ešte nezapínajte, ide o všetko. Keďže som si uvedomovala ten bič čo som na seba uplietla, začala som posielať maily rôznym spoločnostiam už pred Vianocami. Nemala som žiadny zoznam, iba som hľadala na internete a písala. Našťastie som už poznala Facebookovú skupinu WAT, kde niekto pridal ponuku práce pre spoločnosť Boucher Brothers. Obrovská spoločnosť, ktorá prenajíma plážové lehátka po celom východnom pobreží a spolupracuje s top hotelmi.

Pod príspevkom bolo asi sto komentárov a ja som mala pocit, že ani nemá zmysel písať im. Našťastie som to skúsila, vďaka čomu sa mi čoskoro ozvali! Dohodli sme si Skype pohovor a odrazu, po pár minútach rozprávania sa cez Skype v mojej izbe vo Zvolene, som mala job v Miami. Všetko to odrazu vyzeralo príliš jednoducho. Prišla mi zmluva, kontaktovala som hneď amerického sponzora, kde som nahrala všetky údaje. Prácu mi schválili, aj keď som potom zistila, že som mala veľké šťastie. Mnoho ľudí sa tešilo na prácu pre túto spoločnosť, lenže sponzor vraj schválil iba prvých asi 15 žiadostí. Niekto tak pracoval bez schválenia a snažil sa popritom nájsť niekedy aj celé leto prácu, ktorú by sponzor schválil. Tu teda vidíte, prečo sa oplatí byť najrýchlejší a neodkladať akékoľvek povinnosti ohľadom vybavovania.

Tak ma aspoň odfoť. Keď už to mám ako zamestnanec zadarmo.

Už zostávalo len ubytovanie. Najprv som si dosť dobrodružne zmyslela, že nájdem nejaký Couchsurfing. Ak nie na dlhšie, tak aspoň na pár dní. Mala som celkom úspech, nejeden “gentleman” mi ponúkol ubytovanie aj na celé leto. Dokonca som sa s jedným z nich reálne dohadovala, problém však bol, že od jeho domu som to mala do práce viac ako hodinu. Upustila som od týchto šialeností, predsa len neviem, či by to nebol problém na letisku. Určite ste už viacerí počuli príbehy o tom, ako títo ľudia sledujú všetky aktivity a všetko vedia. To by však bolo na samostatnú tému. Znova, vďaka FB stránke, som sa skontaktovala s niekoľkými Slovákmi, ktorí sa chystali na rovnaké miesto, prípadne aj do rovnakej práce. Spolu sme si rezervovali byt cez AirBnb a bolo hotovo. No big deal 🙂

Ak nejdeš s kamarátmi, nejakých si nájdeš. V práci, na byte, na výletoch,…

 

Čo je najjednoduchší spôsob a zároveň ti poskytuje určitú slobodu? Ideálne je  trochu si priplatiť , aby ti agentúra pomohla s hľadaním práce. Ja osobne mám skúsenosť len s Injoy, kde sa mi páči systém výberu podľa lokality, typu práce  a pod. Ak si teda tvrdohlavo rozhodnutý, ako som bola ja, že chceš byť v Californii, alebo aspoň na západe, tu si to môžeš zažiadať. Samozrejme, záleží aj od tvojej šikovnosti. Ak pokazíš každý pohovor a čakáš, že agentúra ti napíše ešte aj životopis, nedostaneš sa nikde. Nikdy sa nespoliehaj na druhých, či na to, že máš peniaze. (Ak chceš viac info–> http://injoy.sk/work-and-travel-usa)

Ubytovanie od zamestnávateľa nemusí byť vždy ideálne, takže ak máš možnosť, nájdi si vlastné, prípadne si zisti, kde presne budeš bývať, aby si to mohol v každom prípade odmietnuť. Ja som v mojom malom californskom mestečku mala veľké šťastie. Na zamestnávateľa aj ubytovanie od neho. Asi nikto by predsa nenadával na veľký dom so záhradou, grilom, televíziou v každej izbe a dvomi mačkami ako bonusom 🙂

Kukni viac fotiek z leta 2016 v tomto milom fotopríbehu, ktorý vytvoril Injoy pre mňa–> http://pribehy.injoy.sk/jana-fridrichova/

Krásny dom v North Cali, dve mačky a dobrí ľudia vždy za dverami 🙂

Na záver už len zopár upokojujúcich slov, ale aj rád:

  1. Každý kto má trochu zdravého rozumu, mieru zodpovednosti a primerané ego, zvládne všetko čo bude treba.
  2. WAT existuje už dosť dlho, takže študenti pred nami museli veľa vecí zvládnuť bez rôznych aplikácií a technológií. Vážne sa nestratíš ak máš v mobile aspoň Google Maps, prípadne Uber a iné bežné, užitočné appky.
  3. Pokiaľ si počul o študentoch čo si nenašli prácu ani ubytovanie a úplne skrachovali, porozmýšľaj prečo sa im to mohlo stať. Mať zálohu iba zopár stoviek dolárov, ísť do oblasti, kde sa o prácu bijú aj domáci a nemať vybavené ani stále bývanie? Popravde, nedivím sa, že už je zakázané hľadať si prácu na mieste. Niekto o tom mával asi príliš romantické predstavy a veril seriálom ako Sex v meste, kde za písanie jedného stĺpčeka hlavná hrdinka mala byt na Manhattane a v reštaurácii ešte aj raňajkovala.
  4. Teš sa a užívaj si svoje najlepšie leto v živote! Pretože aj keby neznášaš svoju prácu alebo ti nevyjde niečo iné, podobnú skúsenosť by si sedením na zadku nikdy nezískal! A práve skúsenosti sú školou života no nie? 🙂 (nemyslím takú školu života, akú majú uvedenú na FB profiloch rôzni exoti 🙂 )

    Just let the sun shine on you.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *