Work&Travel: časť 2. – Akú agentúru si vybrať?

Nejakým spôsobom si už zohnal/a peniaze, teraz sa už len rozhodnúť, ktorej agentúre dôverovať. Keďže píšem hlavne z vlastných skúseností, viem sa objektívne vyjadriť iba k CKM a Injoy. Zvyšné názory budú na základe toho, čo som počula od ostatných „waťákov“, preto to nemusíte brať až tak doslovne. Hlavné je, nenechať sa zlákať iba dobrým marketingom a pekným opisom na stránke agentúry. Vždy si radšej spravte prieskum o tom, komu zveríte ťažko získané financie.

Prvé dva roky som sa zverila do rúk CKM. V prvom rade asi preto, lebo mali najlepšie ceny, myslím, že aj stále majú. Taktiež boli asi najznámejší a v podstate som ani nevedela o polovici všetkých tých agentúr, pretože mnohé buď len vznikli alebo začali byť známe neskôr. Teraz hovorím o rokoch 2013/14. V tejto agentúre som sa stretla s dobrým prístupom a rýchlymi odpoveďami na otázky. Ako väčšina študentov, prvý rok som išla za plavčíčku. Keďže rada plávam a bolo mi v podstate jedno čo budem robiť, hlavne aby som niečo mala, išla som do toho. Bližšie sa o tejto práci vyjadrím neskôr, ale nechcem to rozoberať v téme o agentúrach. Jediné čo treba spomenúť je, že z CKM ma vždy informovali o tom čo treba preskenovať a poslať, kedy je plavčícky tréning a podobne. Tak ako asi každá agentúra mi poskytli niekoľko pomocných pdf dokumentov, kde bolo napísané o tom, že J1 sú víza, vďaka ktorým môžem pracovať 3 mesiace. Tiež som vďaka tomu pochopila, že DS je pracovné povolenie a tento papier vám vždy pripnú k pasu. Okrem poistenia už asi neexistujú podstatnejšie dokumenty. Takže no stress. Máš pas a v ňom víza aj s DS. Ako plavčík si bohužiaľ prejdeš mnohými inými papierovačkami, ale to patrí k tomu, keď ide o zodpovednú prácu, kde narábaš s chemikáliami a prípadne zachraňuješ životy.

Jedno čo môže prvý rok zmiasť najviac sú práve sponzori z USA. Môžete sa stretnúť s: Inter Exchange (IEX), Intrax, Geo Vision, CCI Greenheart…atď. Tu som vymenovala tie, s ktorými som sa stretla ja. Príde vám to veľa? Bohužiaľ práve preto je s nimi najväčší problém. Prvý rok mi IEX zamietli prácu plavčíčky, bohužiaľ tesne po tom, čo som už mala víza v pase. Ja som s tým síce nemala žiadne starosti, pretože to celé vyriešila agentúra tým, že mi zmenila sponzora na GeoVision. „Jazva“ na pase však ostala.
Každopádne pri mojom šťastí som určite len ojedinelý prípad a vám sa to nestane na 98% 🙂 A tiež za to neviním agentúru CKM, predsa len, čítajte ďalej a dozviete sa aké “radosti” ešte môže sponzor priniesť.

Irónia je, že druhý rok s CKM mi už IEX schválil prácu. Potom som zistila že som bola asi jedna z 15-tich, pretože ostatným to zamestnanie zamietli, vraj aby nás nebolo tak veľa pre jednu firmu. Pri tomto by som asi dala jednu radu. Ak ste si našli prácu, rýchlo ju nahrajte do databázy. Čím skôr vám ju schváli sponzor, tým lepšie.

Posledný rok, čiže toto leto (2016), som mala podobný problém, kedy sa musel Intrax meniť na CCI. Nie je to nič hrozné, proste máte novú databázu kam všetko nahrávate, ale určite to zažili mnohí, preto to spomínam a upozorňujem, že nejde o žiadnu katastrofu. V tomto prípade som išla cez agentúru Injoy.–> http://injoy.sk/work-and-travel-usa S vízami sa až tak neponáhľali, preto nemohla vzniknúť situácia, kedy by som v nich už mala napísané Intrax a potom by to museli meniť. V každom prípade, nech idete cez akúkoľvek agentúru na Slovensku, myslím si, že tá, ktorá za vás zodpovedá v Amerike je dôležitejšia. Tá určuje, či je vaša práca ok, kontroluje či máte ubytovanie, ako dlho budete pracovať a aké podmienky v práci máte. Keď už ste v USA, slovenská agentúra vám môže akurát tak poradiť, ale reálne by ste sa asi museli s väčším problémom obrátiť skôr na tú americkú agentúru, teda sponzora.

Čo sa týka Injoy, bola som veľmi spokojná. Sú síce cenovo trochu vyššie, ale mám taký dojem, že keďže majú menej zákazníkov ako CKM, dočkáte sa aj osobnejšieho prístupu. Posledný rok som k nim prešla hlavne kvôli týmto dôvodom: 1. Odporučili mi ju minimálne dvaja známi, ktorí cez nich boli na W&T. 2. Chcela som si nájsť prácu na západnom pobreží, ideálne v Kalifornii. Kvôli štátniciam a nedostatku času som to chcela zveriť do rúk agentúre a vedela som, že práve Injoy má databázu, kde je dobrý výber nielen z prác na východe, ale aj na západe. Taktiež postupne pridávajú ponuky, ktoré si môžete na stránke pozerať a filtrovať podľa preferencií.

Ak si tu chceš dať pauzu, pozri si zatiaľ nejaké fotky 😉 http://pribehy.injoy.sk/jana-fridrichova/

Keď som sa rozhodovala druhý rok, robila som si najväčší prieskum. Vtedy som zistila, že asi najlepšie ceny má CKM a CC USA. Síce s CC nemám skúsenosť,väčšinou som počula len pozitíva od ľudí, ktorí s nimi boli. Môžete prípadne doplniť skúsenosť do komentárov. Student Agency sa neodvážim hodnotiť, nepoznám asi nikoho, kto by chodil cez nich, ale asi to nebude tak zlé, predsa len sú značka. Otázne je už len to, či sa vedia naplno venovať W&T, keď majú v ponuke mnohé iné služby. Jedno čo viem ohodnotiť sú letenky. V CKM aj Student Agency mi vadí, že si letenku musíte kúpiť cez ich stránku. V Injoy to neriešili, proste som si našla letenku cez Skyscanner a vyšlo ma to najlacnejšie.

Konaj rýchlo inak ti “ujde vlak/metro” 🙂

Aby sa však nezabudlo na zvyšok, vyjadrím sa k ostatným možnostiam aspoň natoľko, nakoľko mi to dovoľuje moja (ne)skúsenosť s nimi. Druhý rok som sa rozhodla nájsť si prácu sama. Lenže pri mojom prieskume agentúrami mi padla do oka ponuka od Resort Leaders. Ponúkali prácu v pekných hoteloch na zaujímavých miestach. Našťastie ma odradila vysoká cena. Našťastie hovorím preto, lebo bez skúseností čašníčky, by som pravdepodobne skončila na mieste upratovačky v hoteli. Raz som si to zažila iba ako second job a stačilo mi. Ako first job si to predstaviť neviem. Isto viem iba to, že by som bola dosť nahnevaná. Robiť tak fyzicky ťažkú prácu, za taký veľký poplatok agentúre? To neznie ideálne. Avšak, niekto so skúsenosťami by sa podľa mňa u Resort Leaders dostal k lepšej práci (napr. čašník alebo pomocný kuchár). Lenže takú prácu si so skúsenosťami a aspoň komunikatívnou angličtinou nájdete aj sami. Jediná výhoda môže byť, že Resort Leaders zrejme spolupracujú s lepšími a krajšími hotelmi či reštauráciami. Každopádne ak máte skúsenosť, napíšte.

Asi poslednou možnosťou, ktorú by som volila je práca v camp-e alebo podomové predávanie kníh (áno aj to existuje). Preto hovorím, že je to posledná možnosť, lebo som v podstate nepočula nič extra pozitívne na tieto dve pozície. Čo sa týka predávania kníh stačí veta: „Celý deň budeš chodiť s ťažkými knihami na chrbte a nútiť ľudí, aby si ich kúpili. Lebo ak si nekúpia, ty nebudeš mať peniaze.“ Niekomu by sa možno v tejto práci darilo, ale pochybujem, že je to to, čo očakávate od vášho leta v USA. Do camp-u by som nešla v prvom rade asi preto, lebo je tam úplná izolácia a tiež nie som človek, ktorý by si vychutnal “leto plné detí”. Na túto prácu som počula nejaký názory už aj od známych a väčšinou sa sťažovali na toto: izolácia, nuda, veľa práce za málo peňazí, poprípade nie až tak veľa práce, ale stále málo peňazí. Znova však platí, že nehovorím o vlastných skúsenostiach a ak má niekto iný názor, nech ho napíše ku komentárom, aby sa pohľad na tému rozšíril. Poprosím však iba názory účastníkov, ktorí chcú poradiť a nie za každú cenu propagovať, pretože patríte do nejakej agentúry a podobne. Ďakujem.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *