Work&Travel: časť 1. – Ako to finančne utiahnuť, oplatí sa to?

Vždy s blížiacim sa decembrom alebo už aj novembrom to začína. Nie, nehovorím o vianočnom ošiale a obchodoch plných dekorácií na stromček. To čo sa pre mnohých z nás v tomto období javí, ako najdôležitejšie je príprava na novú sezónu Work&Travel programu. Ja tento začínajúci stres ohľadom vybavovania a kontaktovania agentúry poznám veľmi dobre, keďže som to absolvovala už tri roky za sebou. Napriek tomu som po prvom roku odsudzujúco pozerala na všetky tie príspevky na Facebookových stránkach. Vravela som si, ako je možné, že má každý toľko otázok, keď je to každý rok rovnaké, keď existuje Google a ešte k tomu aj ochotné agentúry. Potom som si však spomenula na seba samú v prvom roku. Nevedela som čo je to za program, prečo to existuje, ako to funguje, čo je J1 a čo DS. A síce som hlavne „googlila,“ nič sa nemohlo vyrovnať skúsenostiam z prvej ruky. Preto sa budem snažiť zhrnúť sem odpovede na všetky otázky, ktoré mi „first timeri“ kedysi položili do správy, plus niečo navyše.

Čím iným začať, keď nie začiatkom. Vidíte, že vaši kamoši alebo spolužiaci dávajú celé leto super fotky na sociálne siete. Prvé čo si asi pomyslíme, skade na to berú prachy?! Nie, nie je to len slovenskou závistlivou náturou, každý chápe, že je to drahá záležitosť. Ja dám na tento program každý rok približne 2000eur . Toľko peňazí väčšina študentov ešte nikdy nevidela pokope. Lenže práve otázka peňazí  každého odradí hneď na začiatku a to je zle! Ak chcú vaši rodičia aby ste nabrali nové skúsenosti, zlepšili si angličtinu a začali byť samostatní (aj tak sa stále sťažujú, tak im dokážte opak), potom by nemali mať problém priznať, že máte sporiaci účet. Väčšina rodičov, ktorí si to môžu dovoliť, bola schopná našetriť pre vás niečo do budúcnosti. Dnes už asi ťažko tieto peniaze použijete na to, aby ste si hneď po škole kúpili byt. Naša generácia nemá úplne rovnaké priority, aké mala generácia našich rodičov. A čo viac, ste dospelí. V podstate by už tieto peniaze mali byť buď vaše, alebo by aspoň mali slúžiť ako menšia pôžička, keď to budete potrebovať. O to viac sa budete snažiť túto pôžičku vrátiť, resp. vrátiť aj s úrokmi, pretože sú to peniaze pre vašu budúcnosť. Mne sa zatiaľ vždy podarilo na W&T zarobiť dostatok na to, aby som vrátila náklady a ešte niečo navyše. Samozrejme som to nebrala ako hlavnú motiváciu. Časom človek zistí, že niet lepšej investície než do cestovania, objavovania, sebazdokonaľovania.

Samozrejme, nie každý má také šťastie a podpora od rodičov nepríde, či už kvôli tomu, že na to proste nemajú, alebo aj by mali, ale predstava ich detí niekde v Amerike je desivejšia, než predstava, že ostanú navždy doma. Vtedy sa treba inšpirovať tými, ktorých na FB stránkach W&T nájdete tiež. Ľudia, ktorí sa nechceli vzdať príležitosti (na vysokej nebudeš naveky) a preto si našli spôsob ako zarobiť. Myslím si, že keď vidieť ako sa snažíte a myslíte to vážne, možno vám nakoniec aj samotná rodina prispeje alebo vám niekto požičia. V takom prípade je pocit z toho, že sedíte v lietadle smerom za najlepším a možno aj najťažším letom v živote, na nezaplatenie. Nechcem znieť ako platený propagátor tohto programu, ale asi sa tomu občas nevyhnem. Jedine môžem povedať, že na 100% mi žiadna agentúra nenatlačila do hlavy aby som tu začala písať o W&T. Hlavnou motiváciou je pomôcť vám a predať moje skúsenosti. Pretože každý rok sa stretnem s niekým, kto mi povie:

„To je super, že tento program poznáš už od prvého ročníka. Toto leto je pre mňa poslednou šancou a ľutujem, že som tie roky predtým nevyužil/a.“ Možno to znie ako klišé, ale možno sa sami raz pri podobnej vete pristihnete. Kto zažil, ten vie.

Ak ešte nie si namotivovaní/á, pozri si fotky z môjho Californského WAT tu–> http://pribehy.injoy.sk/jana-fridrichova/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *