Nechoďte na Work&Travel!/ Don’t go to Work&Travel!

Upozorňujem, že článok treba dočítať do konca. Nadpis sa dá považovať za zavádzajúci 😉

Attention, there is needed to read the article until end. Heading can be misleading 😉

Dievča bláznivé…takto skočiť do W&T , akoby nič. / Crazy girl…jumped into W&T just like this. She has no idea what she has done.

Viackrát som tu písala o programe Work&Travel, pretože je to to, o čom viem porozprávať asi najviac, keďže som ho absolvovala 3x. Ak nevieš, v krátkosti by som povedala, že je to program, vďaka ktorému môžeš dostať víza na leto, ak si denný študent. Klasické pracovné víza do USA nie je až tak jednoduché dostať a toto je skvelá možnosť ako “okúsiť svet”, aj keď si mladý a možno ani nemáš dokopy žiadne pracovné skúsenosti.

Napriek tomu to má aj svoje nevýhody. Minieš na to strašne veľa peňazí a možno sa ti ani nevrátia. Všetko čo zarobíš, máš chuť minúť buď na oblečenie alebo elektorniku. Niekto možno dokonca na jedlo…netvárte sa, že vám sa to nemôže stať 😀 To nás vedie k druhému problému. Priberiete tam! Tak ako je v Austrálii naopak čas (keď je tu zima, tam je leto), tak je v Amerike naopak tvoj metabolizmus. Ak si dievča a celý život sa snažíš nepribrať, z Ameriky prídeš o nejedno kilo ťažšia. Ak si chalan, ktorý konečne doma začal trochu naberať a tešíš sa z toho, v Amerike neuveriteľne schudneš. Tak to proste je, spýtajte sa koho chcete.

Prvé vs. tretie leto. Okamžite tie palacinky polož späť! / 1st summer in USA (up) vs. 3rd. summer (bottom) 😀 Put these pancakes back!

Pokiaľ si myslíš, že aspoň to bude super summer párty s kamošmi, priprav sa na obrovské nezhody. Každý chce odrazu cestovať na iné miesto, v inom termíne, nikto sa nepriznáva k špinavým riadom a niekto si dokonca nájde letnú americkú lásku a už ho celé leto neuvidíte. Vraj, že ideš sám? To je asi lepšie riešenie, ale aj tak nikdy nevieš, s kým sa ubytuješ. Možno to bude šialená partia ľudí, čo ťa zobudí vždy, keď príde z párty a možno kleptomani. Alebo dokonca abstinenti! Riskuješ veľa, s tým sa zmier. A tento problém nekončí ani cestovaním, na ktoré si tiež musíš nájsť kamošov ak nechceš, aby si sám platil za auto, ubytko, pokuty,…

A to som ešte nespomenula prácu. Na asi tri mesiace sa z teba stane otrok, ktorý je schopný byť každý deň v práci aj nadčasy, len aby sa dostal z mínusu. Že by si do úst nikdy nevzal zvyšky jedla? Len počkaj, ešte budeš hypnotizovať hostí, aby ti nechali z pizze. Večer namiesto zábavy s radosťou ľahneš do postele. A cez day off budeš kráčať ako múmia s foťákom, lebo je to predsa škoda prespať jeden voľný deň do týždňa.

Veď ty ešte budeš vyjedať omrvinky a jesť všetko až do kosti! / You will be looking for every piece and than you will eat it till the bone.

A teraz vážne.

Predchádzajúce riadky berte skôr ako srandu, priznávam však, že na každej srande je trocha pravdy. Napriek tomu boli moje letá v Amerike pravdepodobne tým najlepším čo som kedy zažila. Nepremárnila som ani minútu a zbúrala asi všetky možné limity, o ktorých som si myslela, že sa ich nezbavím. Dokonca, na niektoré nie až tak šťastné momenty spomínam s najväčším úsmevom, pretože skutočne boli najvtipnejšie. Prečo teda tento článok? Je dosť možné, že už W&T nikdy nezažijem. Je síce mnoho iných možností, a to ma povzbudzuje, napriek tomu si môžem naivne nahovárať, že ak menej ľudí bude chcieť ísť na w&t, tak mi ešte dovolia ísť 4x. Toto všetko píšem, pretože má prísť nové nariadenie, zrejme od budúceho roka. Agentúra mi povedala, že nič ešte nie je na 100%. Takže stále plánujem ísť na ďalšie leto znova. Moje šance sú však dosť nízke.

1.- idem 4x. Podľa rečí kolujúcich naokolo sa zavedie pravidlo 3x a dosť. 2.- budem v poslednom ročníku, pričom takých na ambasáde v láske nemajú. Všetci predsa plánujeme zostať aspoň o trošku dlhšie, keď už je to naša posledná šanca. Neviem síce, ako to dopadne, ale od mojich plánov zarobiť si ešte nejakým podobným spôsobom a potom cestovať po Mexiku alebo Peru, ma to neodradí. 🙂 Držte palce!

ENG

I was writing about Work&Travel program a lot, mostly in Slovak, because lots of my Slovak friends want to go on same type of program with same agencies. But this time I will sum up in English what is the program and why is the article and heading like this.

W&T is great opportunity for young daily students from different countries. They can work and travel in the USA whole summer. They don’t need to have any special skills or perfect English. They just need to have little bit of courage, some extra money and be hard working. It’s truly great opportunity. So why shouldn’t I use this opportunity as many times as it is possible? I’m spending every summer on this program from first year in university. Sometimes it’s a problem because of school and exams. Usually I’m not able to stay in one perspective job in Slovakia and climb up to higher position because I rather go out from my comfort zone and enjoy my best years abroad.

But it has some negatives too. You are in new, different country and you don’t have almost any money at the beginning. Most probably you will get on weight if you are a girl and opposite if you are a boy. Plus, think about these strange people you will have to live with and about everyday hard work. I’m telling you this because I don’t want you to go on W&T. I want to go!

Unfortunately, there will be new rule from next year. Ok, it’s still not 100% sure but even agency confirmed that it’s very possible. According this new regulations students who have been on W&T 3 or more times are not getting visa again. Especially if they are in the last year of study (next year I will be in last year and will be going 4th time!).  Well, it’s not hard to understand this when you consider rising numbers of eager students flowing to W&T every year. But why?! I want to meet some of my American friends again, learn something new again, explore new places,…

For sure I will find some way how to make my travel dreams come true. But it will be nice if I could spend my last student summer in America one last time.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *