Aloha Hawaii!

Je síce ťažké predstaviť si to v dnešnej dobe globalizácie, kedy sme už preskúmali skoro každý kút zeme a neznáme sú nám už asi len temné hĺbky oceánov. Ale ešte stále sa môžeme aspoň trochu cítiť ako objavitelia. Ja som sa takto objaviteľsky cítila na Havaji. A preto mám teraz pocit, že nepíšem blog, ale skôr zápisky cudzinca z tajomných ostrovov. Niečo na štýl: Kapitán John a objavy nového sveta (čiže napríklad kedysi nepoznanej Ameriky).


Havajské ostrovy sú síce objavené už nejaký ten čas, ale myslím si, že pre nás Európanov je to stále ešte oblasť nepreskúmaná a mierne záhadná. Niekto ich možno vníma iba ako luxusné súkromné ostrovy pre bohatých Američanov. No ak máte dobrodružnú povahu, ktorá vás ťahá do divočiny, tak vás tento „raj“ nesklame. Záleží to aj od toho, či ste „low budget“ cestovateľ alebo chcete iba sedieť na Waikiki a popíjať Mai Tai. Ja ako správny študent som si zažila asi oboje. Lebo ak dokážem doma jeden deň jesť avokádové sendviče a piť Mojito, a potom zvyšok mesiaca jesť iba ryžu a piť vodu, tak potom to funguje aj na Havaji. Najprv piť Mai Tai na streche hotela a následne prespávať v aute s komármi a obedovať po ceste hummus s mrkvou.

Keby som tam nebola, myslela by som, že je to len tapeta 😀

 Objavovanie čarovných havajských výrazov

Len čo som sa vylodila (tzn. vystúpila z lietadla) na rušnom Oahu, uvedomila som si krásu všetkých tých názvov. Aloha, ktoré môžete používať všeobecne od pozdravu až po vyjadrenie životného štýlu. Jemné mahalo vyjadrujúce vďaku tak ako žiadne thank you, gracias ani ďakujem. Postupné objavovanie názvov ostrovov bola poézia sama o sebe tiež. Z Oahu som mierila na Kauai, aby som videla Na Pali Coast a potom na Maui, kde som objavovala vulkány s názvami ako napríklad- Haleakalā.

Aloha, ktoré môžete používať všeobecne od pozdravu až po vyjadrenie životného štýlu.

Moja strastiplná cesta však nezačala tak poeticky. Môžete si ma predstaviť ako čašníčku smerujúcu z malého mesta do Sacramenta autobusom, aby mohla o niekoľko hodín vystúpiť z lietadla do ešte väčších horúčav. Skoro ako z amerického filmu, aj keď tam väčšinou čašníčky smerujú skôr za slávou a peniazmi do LA alebo Las Vegas. Nie na Havaj s cieľom míňať peniaze. Tak to ale dopadne, keď Slovenka okúsi tringelty v Amerike a k tomu základný plat 10$ / hod.

Kvôli takýmto výhľadom sa to všetko oplatilo!

 Oahu

Aj preto sa výlet začal na drahom a rušnom Oahu, kde sme sa kúpali na Waikiki (BTW nič extra, obyčajná rušná pláž) a pred párty sa nechali pozvať na Mai Tai. Tiež sme si ako správni turisti prenajali kabriolet, takže som si mohla zažiť deň, aký vídame v tých prehnane ideálnych videoklipoch. Skoro ráno som si išla skočiť z lietadla, potom nasadla do kabrioletu a išla sa potápať do chránenej koralovej zátoky. Kto by mal záujem o tandem, odporúčam Skydive Hawaii na severe ostrova. Žijem, takže to je asi dostatočná recenzia. A tiež majú pekných inštruktorov, ktorí cez zimu surfujú a cez leto skáču z lietadiel 😉

„Waikiki nie je nijako špeciálna pláž, na Havaji nájdete desiatky krajších.“

Lepšie ako skákať niekde na Sliači hm?

Spomínaná koralová zátoka sa volá Hanauma Bay. Musíte si tu zaplatiť menší poplatok a ísť na inštruktážne video. Vo videu vám síce povedia, že sú tam výnimočne zachovalé koraly a nesmiete sa ich pri šnorchľovaní dotýkať. Ale ak nemáte plutvy, tak ako som nemala ja, určite si o ne občas bolestivo obijete nohu. Napriek tomu je to krásne miesto a stojí to za to. V húfe farebných rybičiek som si zaplávala iba tam.

„Na Havaji si ráno môžete skočiť z lietadla, poobede sa odviezť kabrioletom, zašnorchľovať si, a potom pri západe slnka surfovať.“

Oahu je síce skôr rušné, ale sever ostrova je pokojnejší. Ak sa tam objavíte a budete mať čas, pojazdite trochu autom po okolí. Popri ceste namiesto pšenice a kukurice uvidíte plantáže ananásov. Ak ste kávopič/ka, určite navštívte Green World Coffee Farm. Kto by sa chcel iba osviežiť ananásovým nápojom či zmrzkou, Dole plantation neobíde. Po návšteve tejto plantáže sa vám o ananásoch bude aj snívať.

Káva, eukalyptus, ananásy,…

Kauai

Maličký a pomerne nenápadný ostrov skrýva takmer neporušené havajské čaro. Bohužiaľ som kvôli nedostatku času na tento ostrov zaletela iba na jeden deň. Preto nečakajte dokonalú príručku dobrodruha/objaviteľa. Dokázala som tam však sama šoférovať, čo bol pre mňa asi najviac stresujúci zážitok v živote, pretože som musela ísť rýchlo, aby som stihla plavbu za asi 200$. Adrenalín pomaly väčší, než pred tandemom. Stihla som, aj keď po mne pozerali ako po bláznivej Európanke, čo príde posledná a ešte aj krivo zaparkuje .

Na Pali Coast, je pýchou tohto ostrova.

Stálo to však za to. Plavba bola jediná možnosť ako rýchlo a pomerne zblízka vidieť celý Na Pali Coast, pýchu tohto ostrova. Tiež je možnosť zaplatiť si let helikoptérou, čo je o dosť drahšie, alebo si to celé prejsť peši. Ja som si vybrala zlatú strednú cestu, ktorá mi nezobrala toľko času ani peňazí. Je asi zbytočné opisovať tú krásu, stačí si pozrieť fotky.

A predstavte si, čo by to bolo keby mám lepší foťák 😀

Mali sme úžasných sprievodcov, ktorí nám hovorili zaujímavosti typu: „Keď sa pozriete tam na ten zelený dom, uvidíte dovolenkový dom Julii Roberts. A na tamtom mieste sa natáčal Jurský park alebo Piráti z Karibiku.“

Potom s našou loďou prešli popod vodopád a pošťastilo sa nám vidieť skupinku delfínov. Vzácna udalosť, to vám poviem, ale radšej by som na toto čakala roky, než sledovala utrápené delfíny skákajúce ako klauni niekde v Ocean world.  Naša loď potom zakotvila niekoľko metrov od brehu, kde sme sa mohli hodinu potápať s korytnačkami a všetkými tými neuveriteľnými rybkami. Not bad! Ako bonus náš sprievodca vybral ukulele a začal spievať, akoby toho gýču (v dobrom zmysle) už nebolo dosť.

 Maui

S ťažkým srdcom som musela ísť späť a objaviť nový ostrov, Maui. Naň som si vyhradila najviac času, asi 5 dní, pretože mi ho odporúčalo najviac Američanov. A musím povedať, že tu sa naplno začalo to špinavé a upotené” dobrodružstvo. Času sme už síce mali viac, ale keďže to s ubytovaním mimo centra bolo trochu komplikované, stále sme sa museli vracať.

„Američania mi najviac odporúčali ostrov Maui.“

Asi dvakrát sme spali v moteli, niekoľkokrát v aute a raz sa nám podarilo nájsť ubytovanie aj v malej dedinke. Podarilo sa nám tam trochu aj zjednať cenu, pretože stará pani aziatka očividne nemala toto ubytovanie úplne oficiálne. Stan je tiež možnosť, ale ak začne pršať, budete v ňom plávať. Taktiež sa asi nikde nezbavíte hmyzu a komárov. Najhoršie boli asi noci v aute. Keď som to už nevydržala, išla som si ľahnúť na trávu, ale keď sa podo mnou niečo začalo hýbať, vrátila som sa do auta.

Stan je tiež možnosť, ale ak začne pršať, budete v ňom plávať.

Maui je už proste väčšia divočina, čiže sa s tým treba zmieriť a vychutnávať si napríklad: malé stoly s čerstvo natrhaným ovocím, ktoré si kúpite tak, že iba vhodíte zopár centov do krabičky. Nie, nikto nestráži. Potom si môžete vychutnať zastávku v náhodnom malom stánku, kde si dáte čerstvo upečený banánový chleba.  Alebo len zastavíte niekde na nevyznačenom mieste slávnej Hana Highway a cez bambusový les sa dostanete k vodopádu. Kto má čas a chce objavovať skryté miesta tohto ostrova, musí občas rátať s bahnom, dusnom, hmyzom a inými vecami, ktoré patria k trópom. Ale odmena vždy stojí za to.

Na Maui sme tiež objavili miesto, kde časť pláže cez korytnačky skoro ani vidieť nebolo. Bohužiaľ, názov si už nepamätám, ale asi niekde v oblasti Lahaina.

Ak by som sa mala vrátiť,…

…navštívila by som ešte Big Island, jeho pôvodné meno je Hawaii. Vyradila som ho zo zoznamu preto, lebo jeho top sú sopky. A keďže som celé leto pracovala pri Volcanic National Park v Kalifornii, nechcelo sa mi zase pozerať iba na sopky.

…zaplatila by som si na Maui lokálneho sprievodcu, ktorý vás môže na terénnom aute zobrať na tajné miesta a ku skrytým vodopádom. Možnosť je tiež nájsť Couchsurfera, ale šanca je dosť nízka.

…išla by som v zimnom resp. aj jarnom období, kedy je sezóna pozorovania veľrýb. Delfíny sú síce tiež cool, ale taká veľryba…hmmm

…surfovala by som 🙂

A na koniec už len mahalo za dočítanie, kto chce, pozrite si zvyšok fotiek pre lepšiu predstavu –>

Náš Transformer 😀
Wakiki beach baby 😉
Hmm where to go? 😀

Dole teplo, no na sopke zima.

 

Na Maui sme skúsili ananásové pivo aj víno 🙂
Hana Highway :O
Vodopády vždy niekde v pozadí 😀

 

Black beach

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *